Správy

EY Svetovým podnikateľom roka 2022 sa stal Gaston Taratuta z Argentíny so spoločnosťou Aleph

Bratislava 13. júna 2022 – Gaston Taratuta, zakladateľ a generálny riaditeľ argentínskej spoločnosti Aleph Group, Inc., bol vo štvrtok večer počas slávnostného ceremoniálu v monackom Salle des Étoiles vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2022. Na súťaži sa zúčastnilo viac ako 350 podnikateľov, Gaston Taratuta uspel v konkurencii 50 víťazov národných kôl zo 41 krajín a regiónov sveta, ktorí sa o tento titul v Monaku uchádzali. V 22-ročnej histórii tejto medzinárodnej súťaže je druhým víťazom pochádzajúcim z Južnej Ameriky. Cenu EY za celospoločensky prínosné podnikanie v oblasti udržateľnosti si tento rok odniesla módna ikona Stella McCartney. Hostia sa zúčastnili aj na inšpiratívnom stretnutí s umelcom a aktivistom Bonom, ktorý hovoril o úlohe líderstva vo svete podnikania. 

Na podujatí oslavujúcom podnikanie, ktoré sa po prvýkrát od roku 2019 mohlo opäť vrátiť späť do Monaka, zazneli rozmanité hlasy a názory. K predsedovi správnej rady a generálnemu riaditeľovi EY Carmine Di Sibiovi sa na pódiu pripojil aj špeciálny hosť, frontman skupiny U2 Bono, aby prehovoril o ľuďoch, miestach a možnostiach, ktoré formovali jeho život, ako aj o význame spolupráce v jeho pracovnom živote.

Štyridsaťdeväťročný Gaston Taratuta založil v roku 2005 ako prvú svoju spoločnosť Internet Media Services (IMS) s cieľom prehĺbiť digitálny ekosystém v rodnej Argentíne a prispieť k rastu globálneho technologického odvetvia v celom regióne. Neskôr k svojej spoločnosti pripojil viaceré strategické akvizície a vytvoril Aleph Group, Inc., významnú globálnu reklamnú holdingovú spoločnosť, ktorá pôsobí na 90 trhoch štyroch kontinentov. V minulom roku Aleph Group, ktorá má viac než tisíc zamestnancov, vykázala EBITDA vo výške viac ako 70 miliónov USD.

Stella McCartney získala ocenenie za celospoločensky prínosné podnikanie v oblasti udržateľnosti
Počas dvojdňových osláv spoločnosť EY udelila aj cenu za celospoločensky prínosné podnikanie v oblasti udržateľnosti. Jej historicky druhou laureátkou sa stala britská módna návrhárka Stella McCartney, CBE. Toto ocenenie je uznaním jej celoživotného úsilia o udržateľnosť a inovácie v oblasti módneho dizajnu a práce jej neziskovej organizácie Stella McCartney Cares. Cieľom tejto charitatívnej platformy je vytvárať pozitívne zmeny v módnom priemysle a vo svete všeobecne tým, že inšpiruje ostatných, aby zavádzali udržateľné postupy.

Carmine di Sibio, predseda správnej rady a generálny riaditeľ EY, hovorí: „Som veľmi rád, že sme sa po dvoch rokoch mohli vrátiť do Monaka a osobne sa stretnúť s toľkými úžasnými podnikateľmi. A je mi potešením, že môžem vyjadriť uznanie tohtoročnému víťazovi súťaže Svetový podnikateľ roka, ktorým je Gaston Taratuta. Gaston je stelesnením tých najlepších schopností, nechýba mu vášeň, vodcovské schopnosti ani húževnatosť a je zaslúženým víťazom tohtoročného ocenenia.“ Di Sibio dodal: „Cítim sa tiež poctený, že môžem vyzdvihnúť dôležitú prácu, ktorú podnikateľské špičky robia v oblasti udržateľnosti. Tohtoročná víťazka ceny EY za celospoločensky prínosné podnikanie Stella McCartney sa skutočne výrazne zasadzuje za to, aby ďalšia generácia smerovala k udržateľnejšej budúcnosti. Gratulujem obom víťazom k dnešnému oceneniu.“

Gaston Taratuta, zakladateľ a generálny riaditeľ Aleph Group, hovorí:
„Byť podnikateľom znamená viac, než len vybudovať úspešný podnik. Ide o vytváranie a využívanie príležitostí tam, kde také príležitosti buď vôbec neexistujú, alebo kde nie sú ľahko dosiahnuteľné. Len máloktoré odvetvie zažilo za posledných dvadsať rokov taký rozmach ako digitálna reklama. A práve preto sa s takým nadšením venujem jej budúcnosti. Každý deň je pre mňa príležitosťou využiť novú veľkú myšlienku, ktorá podnieti rozvoj tejto oblasti a posunie hranice našich možností. Kľúčovým predpokladom každého úspechu je obklopiť sa tými správnymi ľuďmi. Toto ocenenie je preto svedectvom o mojom úžasnom tíme, vrátane môjho výnimočného priateľa a obchodného partnera Ignacia Vidagurena. Je mi veľkou cťou, že som sa stal EY Svetovým podnikateľom roka 2022, a dúfam, že budem môcť toto ocenenie využiť na podporu budúcich podnikateľov.“

„Porota považuje za česť, že môže tohtoročný titul udeliť Gastonovi Taratutovi. Spôsobil globálnu revolúciu v digitálnej reklame a pomohol mnohým podnikateľom z rozvíjajúcich sa krajín pri vstupe na trhy, ktoré boli pre nich predtým nedostupné. Jeho príbeh je príbehom vytrvalosti, pretože hneď pri životnom štarte musel prekonať obrovskú nepriazeň osudu a vystúpil až na vrchol, na ktorom je dnes. Počas svojej cesty sa sústredil na to, aby so sebou strhol aj ostatných, vyrovnával podmienky a otvoril nespočetné množstvo nových dverí. Má presne tie vlastnosti, ktoré vo Svetovom podnikateľovi roka hľadáme,“ hovorí predsedníčka poroty Rosaleen Blair, CBE, zakladateľka a predsedníčka spoločnosti AMS.

„Bolo mi potešením sprevádzať Branislava Cvika a Ľubomíra Vanča zo spoločnosti Banskobystrický pivovar, držiteľov titulu EY Podnikateľ roka 2021 Slovenskej republiky ako aj predchádzajúcich víťazov Juraja Habovštiaka zo spoločnosti MTS a Michala Meška z Martinusu počas svetového finále súťaže v Monte Carlo. Sme hrdí na to, že aj tak malá krajina, akou Slovensko je, má svojich silných reprezentantov medzi svetovou podnikateľskou špičkou,“ hovorí Marián Bíž, vedúci partner EY na Slovensku.

„Moje pocity bezprostredne po svetovom finále v Monte Carle sa slovami dajú len ťažko opísať. Ako prvé ma napadajú pojmy ako uznanie, česť, inšpirácia ale aj zodpovednosť a motivácia nepoľaviť a pokračovať v nastolenom trende, výsledkom ktorého je poctivý slovenský výrobok. Verím, že náš príbeh bude inšpiráciou aj pre ďalších slovenských podnikateľov, a na konci každého takéhoto príbehu bude úspešnejšie a krajšie Slovensko,“ sprostredkúva svoje pocity bezprostredne po návrate z Monte Carla Branislav Cvik zo spoločnosti Banskobystrický pivovar a jeho spoločník Ľubomír Vančo dodáva: „Až na celosvetovom finále som si uvedomil, aká pocta a česť je to pre nás, reprezentovať našu krajinu medzi toľkými šikovnými podnikateľmi z celého sveta. Ďakujeme celému nášmu tímu z pivovaru a samozrejme EY, že sme mohli zažiť túto neopakovateľnú atmosféru a odniesť si domov nezabudnuteľné zážitky.“
 


Profil víťaza
Gaston Taratuta, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Aleph Group

Cesta Gastona Taratutu za podnikateľským úspechom sa začala počas práce pre najväčšiu brazílsku mediálnu spoločnosť. Mal na starosti okrem iného spájať brazílskych inzerentov so zákazníkmi v Spojených štátoch. Vtedy odhalil medzeru na trhu, ktorá sa neskôr stala základom jeho úspechu. Mnohé digitálne platformy sa totiž príliš sústredili na najvyspelejšie trhy, pričom prehliadali potenciál rozvíjajúcich sa ekonomík.
V polovici prvej dekády nového milénia sa preto osamostatnil a založil spoločnosť Internet Media Services (IMS). Jej cieľom bolo posilniť zastúpenie digitálnych platforiem na niektorých dovtedy prehliadaných trhoch. Po nadviazaní partnerstva so spoločnosťou Twitter, pre ktorú IMS zabezpečovala prevádzku v Latinskej Amerike, odštartovala spolupráca s ďalšími digitálnymi gigantmi, ako sú Spotify, Waze, LinkedIn a Snapchat. 

Počas nasledujúceho desaťročia začal Gaston Taratuta s akvizíciami ďalších spoločností, ktoré mali podobný obchodný model ako IMS, aby rozšíril svoju pôsobnosť na nové trhy. Svojej základnej filozofii však zostal verný. V roku 2021 založil Aleph Group ako firemnú značku, ktorá spája digitálne platformy s inzerentmi z rozvíjajúcich sa krajín. Vďaka tomu majú všetci spravodlivú a rovnakú šancu uspieť, vrátane spoločností, ktoré chcú obstáť v ostrej konkurencii na globálnom digitálnom trhu.  

Dnes sa Gaston Taratuta a Aleph snažia sprístupniť digitálnu reklamu na všetkých trhoch a vytvárajú podmienky na to, aby aj rozvíjajúce sa ekonomiky mohli osloviť globálne publikum. Pomáhajú firmám aj talentovaným jednotlivcom čeliacim nekonečným prekážkam, ktoré im bránia vo vstupe na trh, aby sa mohli stať súčasťou jedného z najatraktívnejších odvetví na svete.


Porota súťaže

Rôznorodú porotu nezávislých porotcov tvorili podnikatelia z celého sveta, ktorí počas svojej kariéry preukazujú úžasnú cieľavedomosť a odhodlanie.

  • predsedníčka poroty: Rosaleen Blair, ktorá sa so spoločnosťou AMS zaslúžila o transformáciu v oblasti talent manažmentu
  • Girish Jhunjhnuwala, ktorý so skupinou Ovolo Group pozdvihol zážitok z hotelových služieb
  • Hernan Kazah, spoluzakladateľ Kaszek Ventures, najväčšieho technologického fondu v Latinskej Amerike 
  • Susan Chong zo spoločnosti Greenpac Pte Ltd., priekopníčka v oblasti udržateľných obalov 
  • Naomi Whittel, popredná odborníčka na výživu a zakladateľka spoločnosti OMI Nutrition
  • Noëlla Coursaris Musunka, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Malaika a držiteľka ocenenia pri príležitosti 100. výročia narodenia Nelsona Mandelu za vzdelávanie dievčat v Afrike
  • Dr. Kiran Mazumdar-Shaw zo spoločnosti Biocon Limited, ktorá vyvíja cenovo dostupné lieky na liečbu cukrovky, rakoviny a ochorenia COVID-19, víťazka titulu EY Svetový podnikateľ roka 2020
  • Brad Keywell zo spoločnosti Uptake Technologies, Inc., ktorý je lídrom v oblasti inovácií umelej inteligencie (UI), víťaz titulu EY Svetový podnikateľ roka 2019 

O EY

Zmyslom EY je prispievať k tomu, aby svet fungoval lepšie. Preto pomáhame klientom, našim zamestnancom a širšiemu spoločenstvu vytvárať dlhodobé hodnoty a posilňovať dôveru v kapitálové trhy.
Tímy odborníkov EY, charakteristické svojou rôznorodosťou a vybavené najmodernejšími technológiami, pôsobia vo viac než 150 krajinách celého sveta – uskutočňujú audity a poskytujú klientom širokú poradenskú podporu, ktorá im umožňuje rásť, transformovať sa a efektívne fungovať.
Vďaka úzkej spolupráci oddelení auditu, poradenstva, práva, stratégií 
a transakcií a daní môžu tímy EY klásť lepšie otázky, aby získali správne odpovede na zložité problémy dnešného sveta.
Označenie EY sa vzťahuje na celosvetovú organizáciu spoločností, ktorej riadiacou spoločnosťou je britská Ernst & Young Global Limited. Každá členská spoločnosť je nezávislým právnym subjektom. Ernst & Young Global Limited neposkytuje služby priamo klientom. Informácie o tom, akým spôsobom EY zhromažďuje a používa osobné údaje, a o právach fyzických osôb stanovených právnymi predpismi o ochrane osobných údajov sú k dispozícii na www.ey.com/privacy. Členské spoločnosti EY neposkytujú právne služby v krajinách, kde to zákon neumožňuje. Ďalšie informácie o našej organizácii nájdete na našich webových stránkach ey.com.
Túto tlačovú správu vydala spoločnosť EYGM Limited, člen globálnej organizácie EY, ktorá tiež neposkytuje služby klientom.

O súťaži EY Entrepreneur Of The Year™

EY Podnikateľ roka (EY Entrepreneur Of The Year™) je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam. Cieľom tohto jedinečného ocenenia je podporiť činnosť podnikateľov s veľkým potenciálom a oceniť prínos tých, ktorí sú inšpiráciou pre ostatných vďaka svojej vízii, vodcovstvu a dosiahnutým úspechom. Ako prvé a jediné skutočne globálne ocenenie svojho druhu titul EY Podnikateľ roka oceňuje ľudí, ktorí budujú a vedú úspešné, rastúce a dynamicky sa rozvíjajúce podniky a vyjadruje im uznanie prostredníctvom regionálnych, národných a globálnych súťaží vo viac než 145 mestách a 60 krajinách. www.ey.com/eoy

Táto stránka prevádzkovateľa Ernst & Young s. r. o. používa súbory cookie, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Prečítajte si ďalšie informácie o súboroch cookie a o tom, ako môžete odmietnuť ich použitie. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo vašom prehliadači. Svoj súhlas s využívaním cookies udelíte kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“.
Viac informácií
Top