Správy

EY Svetovou podnikateľkou roka 2020 sa stala doktorka Kiran Mazumdar-Shaw z Indie

Bratislava, 4. júna 2020 - Doktorka Kiran Mazumdar-Shaw, výkonná predsedníčka predstavenstva indickej spoločnosti Biocon Limited, bola vo štvrtok večer na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa po prvýkrát v histórii súťaže konal virtuálne, vyhlásená za EY Svetovú podnikateľku roka. Kiran uspela v konkurencii 46 víťazov národných kôl zo 41 krajín a regiónov sveta, ktorí sa o tento svetový titul uchádzali. V 20-ročnej histórii tejto medzinárodnej súťaže je to už tretíkrát, čo tento prestížny titul putuje do Indie. V minulosti sa rovnakej cti dostalo Udayovi Kotakovi z Kotak Mahindra Bank (2014) a Narayanovi Murthymu z Infosys Technologies Limited (2005). Kiran sa stala v poradí druhou ženou, ktorá získala tento titul, prvenstvo patrí Olivii Lum zo singapurskej spoločnosti Hyflux Limited (EY Svetová podnikateľka roka 2011). 

Šesťdesiatsedemročná Kiran založila spoločnosť Biocon zaoberajúcu sa bioenzýmami v roku 1978 len s dvoma zamestnancami a počiatočným kapitálom 500 dolárov. Od svojho založenia sa spoločnosť Biocon rozrástla a v súčasnosti zamestnáva viac než 11 000 ľudí. Ide o jednu z najsilnejších inovatívnych spoločností v oblasti biotechnológií v Ázii, ktorej príjmy vo finančnom roku 2019 dosiahli 800 miliónov dolárov. Vďaka aktivitám Bioconu a jeho dcérskych spoločností, ktoré dlhodobo pozitívne ovplyvňujú celosvetovú zdravotnú starostlivosť, majú milióny ľudí s diabetom teraz prístup k cenovo dostupnému inzulínu a milióny ďalších ľudí, ktorí bojujú s rakovinou, reumatickou artritídou a inými oslabujúcimi chorobami, zase prístup k cenovo dostupným biosimilárnym liekom. 

„Kiran je inšpiratívna podnikateľka, ktorá potvrdzuje, že odhodlanie, vytrvalosť a vôľa inovovať dokážu vytvárať dlhodobé hodnoty,“ hovorí Manny Stul, predseda predstavenstva a jeden z výkonných riaditeľov hračkárskej spoločnosti Moose Enterprise a zároveň predseda poroty súťaže EY Svetový podnikateľ roka. „Na porotu zapôsobila jej schopnosť budovať a udržiavať rast za posledných 30 rokov, ako aj jej integrita a vášeň pre filantropiu, ktorá priniesla obrovský celosvetový vplyv. Vybudovala najväčšiu biofarmaceutickú spoločnosť v Indii na základoch súcitného kapitalizmu a uprednostnením potrieb pacientov pred ziskami.“ 

„Podnikanie je vo svojej podstate o riešení problémov,“ hovorí tohtoročná víťazka, doktorka Kiran Mazumdar-Shaw, výkonná podpredsedníčka spoločnosti Biocom Limited. „Najväčšie príležitosti sa často objavujú v najťažších časoch, a to bola aj moja skúsenosť počas mojej podnikateľskej cesty. Moje podnikateľské zameranie je celosvetová zdravotná starostlivosť a poskytovanie univerzálneho prístupu k liekom, ktoré zachraňujú životy; moja zodpovednosť ako podnikateľky je však väčšia ako iba tvorba hodnôt pre akcionárov. Vytváranie bohatstva môže byť katalyzátorom zmien, pričom všetci podnikatelia majú zodpovednosť voči svetu, v ktorom žijú, a komunitám, v ktorých pôsobia. Ženy navyše zohrávajú nesmierne dôležitú úlohu v ekonomickom rozvoji a ich prínos sa až príliš dlho ignoroval. Je dôležité, že používame platformu súťaže EY Svetový podnikateľ roka, aby sme povzbudili viac žien v ich účasti na podnikateľských aktivitách. Je mi veľkou cťou získať toto prestížne ocenenie.“

„Podnikatelia sú nezastaviteľnými vizionármi, ktorí nabádajú k inováciám a stimulujú rast a prosperitu budovaním pozoruhodných spoločností a vytváraním výnimočných služieb,“ hovorí Carmine Di Sibio, predseda správnej rady a generálny riaditeľ EY. „Kiranina túžba vyvinúť lacné, prelomové farmaceutické alternatívy priniesla dostupnú zdravotnú starostlivosť komunitám pacientov na celom svete. Jej zanietenie inovovať prinieslo spoločnosti Biocon Limited obrovský rast a pomohlo diverzifikovať firemné portfólio liečby o chronické choroby. Kiran je skutočne inšpiratívna víťazka tohtoročnej súťaže EY Svetový podnikateľ roka.“

„Slovenskú republiku na tohtoročnom svetovom finále súťaže reprezentoval Juraj Habovštiak, zakladateľ spoločnosti MTS a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2019 Slovenskej republiky. Sme hrdí na to, že aj tak malá krajina, akou Slovensko je, má svojho silného reprezentanta medzi svetovou podnikateľskou špičkou,“ hovorí Marián Bíž, partner a líder oddelenia daňového poradenstva v EY.

„Vďaka tejto celosvetovej súťaži som zažil jedinečný a pre mňa zrejme neopakovateľný pocit z toho, čo to je reprezentovať Slovensko. V celosvetovom finále som bojoval aj za všetkých slovenských podnikateľov, ktorí sa snažia meniť našu krajinu k lepšiemu. Snažil som sa vydať zo seba maximum – to najlepšie, čo vo mne je. Bez pomoci ľudí okolo seba by som toto nezažil a tak ako aj v športe aj tu každý úspech je výsledkom tvrdej práce celého tímu, nie len jednotlivca,“ sprostredkúva svoje pocity bezprostredne po virtuálnom prenose Juraj Habovštiak a dodáva: „ďakujem za túto príležitosť Slovensku, firme EY, mojim zamestnancom, našim zákazníkom a všetkým čo nám pomáhajú.“ 


Profil víťazky

Kiran Mazumdar-Shaw a spoločnosť Biocom Limited

Pre doktorku Kiran Mazumdar-Shaw bol rok 1975 kľúčový. Po ukončení pivovarníckej školy v Austrálii sa vrátila do Indie, pripravená začať profesionálnu kariéru ako odborníčka v pivovarníctve. Rýchlo zistila, že napriek jej odborným znalostiam ju nikto ako ženu nezamestná. To ju však neodradilo a rozhodla sa založiť vlastný podnik, aby dokázala, že „ženy by sa nemali podceňovať ani by sa im nemali odopierať príležitosti len na základe rodových stereotypov“.

Odvtedy je Kiran vzorom pre ženy podnikateľky v Indii a na celom svete. Spoločnosť Biocon, ktorú založila v roku 1978 s počiatočným kapitálom 500 dolárov, dnes patrí k popredným biotechnologickým spoločnostiam v Ázii. Okrem toho, že táto spoločnosť je jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne s viac ako 11 000 zamestnancami, je aj priekopníkom technologického centra v indickom meste Bangalore. Kiranino meno sa stalo synonymom biotechnologického priemyslu v Indii a Kiran sa celosvetovo považuje za líderku, ktorá figuruje v rebríčkoch 100 najvplyvnejších žien časopisu Forbes a 100 najvplyvnejších osôb na svete časopisu Time. 

Kiranin aktívny prístup a odhodlanie boli hnacou silou spoločnosti. Keď jej banky odmietli požičať peniaze, Kiran vyvinula obchodný model, ktorý jej umožňoval sústavne zabezpečovať rast. „Okolnosti ma prinútili vytvoriť model, ktorý bol založený skôr na výnosoch a ziskoch než na rizikovom kapitáli,“ vysvetľuje Kiran. Tak získala peňažné toky potrebné na financovanie výskumu a výroby farmaceutických liekov. „Podnikanie je vo svojej podstate najmä o riešení problémov,“ hovorí Kiran. „Najväčšie príležitosti sa často objavujú v najťažších časoch, a to bola aj moja skúsenosť počas mojej podnikateľskej cesty.“ Pod Kiraniným vedením sa činnosť spoločnosti rozšírila z výroby farmaceutík, ako sú statíny a imunosupresíva, na objavovanie, vývoj a výrobu biologík určených na liečbu chorôb ako diabetes. Biocon dlhodobo patrí medzi spoločnosti s najvyššími výdavkami na výskum a vývoj v Indii.

Kiran počas neuveriteľného rastu spoločnosti poháňala jej ambícia vytvoriť podnik, ktorý by využíval vedu v prospech celej spoločnosti. Biocon stojí v popredí úsilia poskytovať cenovo dostupný inzulín pacientom na celom svete a jeho výroba rh-inzulínu sa pohybuje na úrovni menej ako 0,10 dolára za deň, čo je tretina súčasných cien.

Kiran aktívne vedie aj programy spoločenskej zodpovednosti Bioconu v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, vedy, startupov i občianskych a sociálnych otázok. Je druhým občanom Indie, ktorí sa pridali ku globálnej iniciatíve Giving Pledge, a dostala dve najvyššie indické civilné vyznamenania. Kiran však zatiaľ nie je pripravená vzdať sa svojho cieľa, ktorým je „vyvíjať cenovo dostupné, komerčne úspešné lieky s potenciálnym prínosom pre miliardu pacientov“.


Porota súťaže

EY Svetového podnikateľa roka 2020 vyberala nezávislá porota, ktorej predsedom bol Manny Stul, predseda predstavenstva a jeden z výkonných riaditeľov hračkárskej spoločnosti Moose Enterprise a zároveň EY Svetový podnikateľ roka 2016. Ďalšími členmi poroty boli::

  • Rosaleen Blair, CBE, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Alexander Mann Solutions
  • George Hongchoy, CEO spoločnosti Link Asset Management Limited 
  • Hernan Kazah, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Kaszek Ventures
  • Sipho Nkosi, predseda predstavenstva spoločnosti Sasol
  • Emine Sabancı Kamışlı, spoluzakladateľka a podpredsedníčka predstavenstva spoločnosti Esas Holding 

Prenos zo slávnostného ceremoniálu je k dispozícii na stiahnutie a online používanie tu.


Poznámky pre vydavateľov

O EY

EY je významným celosvetovým poskytovateľom odborných poradenských služieb v oblasti auditu, daní, transakčného a podnikového poradenstva. Znalosť problematiky a kvalita služieb, ktoré poskytujeme, prispievajú k posilňovaniu dôvery v kapitálové trhy a v ekonomiky celého sveta. Výnimočný ľudský a odborný potenciál nám umožňuje hrať významnú úlohu pri vytváraní lepšieho prostredia pre našich zamestnancov, klientov aj pre širšiu spoločnosť.

EY označuje celosvetovú organizáciu a môže zahŕňať jednu alebo viac členských firiem Ernst & Young Global Limited, pričom každá je samostatná právnická osoba. Ernst & Young Global Limited, britská spoločnosť s ručením obmedzeným, neposkytuje služby klientom. Podrobnejšie informácie o našej organizácii nájdete na našej webovej stránke www.ey.com.
Túto tlačovú správu vydala spoločnosť EYGM Limited, člen globálnej organizácie EY, ktorá tiež neposkytuje služby klientom.

O súťaži EY World Entrepreneur Of The Year™

EY Svetový podnikateľ roka (EY World Entrepreneur Of The Year™) je najprestížnejšia svetová súťaž podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam. Cieľom tohto jedinečného ocenenia je podporiť činnosť podnikateľov s veľkým potenciálom a oceniť prínos tých, ktorí sú inšpiráciou pre ostatných vďaka svojej vízii, vodcovstvu a dosiahnutým úspechom. Ako prvé a jediné skutočne globálne ocenenie svojho druhu titul EY Podnikateľ roka oceňuje ľudí, ktorí budujú a vedú úspešné, rastúce a dynamicky sa rozvíjajúce podniky a vyjadruje im uznanie prostredníctvom regionálnych, národných a globálnych súťaží vo viac než 145 mestách a 60 krajinách.

Táto stránka prevádzkovateľa Ernst & Young s. r. o. používa súbory cookie, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Prečítajte si ďalšie informácie o súboroch cookie a o tom, ako môžete odmietnuť ich použitie. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo vašom prehliadači. Svoj súhlas s využívaním cookies udelíte kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“.
Viac informácií
Top