Správy

Pätnástym víťazom súťaže EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky sa stal Michal Meško zo spoločnosti Martinus, s.r.o.

Bratislava 7. apríl 2021 – Michal Meško zo spoločnosti Martinus, s.r.o. bol v stredu večer na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa po prvýkrát v histórii súťaže konal virtuálne, vyhlásený za EY Podnikateľ roka 2020 Slovenskej republiky. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2020 získal Martin Bujňák, spoluzakladateľ spoločnosti Capturing Reality s.r.o. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2020 získala Jana Kurilaková za spoločnosť KURA Collection s.r.o.

Záštitu nad súťažou EY Podnikateľ roka 2020 prevzala prezidentka Slovenskej republiky.

„Získať toto ocenenie je pre mňa obrovská česť, no v prvom rade patrí všetkým, ktorých na pódiách a obálkach zvyčajne nevidno: rodine, Martinusákom, po boku ktorých môžem už desiatky rokov písať tento príbeh, aj čitateľom, ktorí ho stále čítajú,” hovorí Michal Meško, zo spoločnosti Martinus, s.r.o. a čerstvý víťaz súťaže EY Podnikateľ roka a dodáva „V roku, ako bol minulý, ide môj obdiv všetkým, ktorí pomáhali udržať krajinu nad vodou – vrátane podnikateľov, ktorí sa svojou prácou snažia urobiť krajinu a svet okolo seba kúsok lepšími.“

 „Poslaním tejto súťaže je nielen vzdať uznanie úspešným podnikateľom, ale aj informovať verejnosť o inšpiratívnych podnikateľských príbehoch. Činnosť a aktivity slovenských podnikateľov často presahujú hranice našej republiky a mali by sme byť na nich právom hrdí,“ hovorí Marián Bíž, vedúci partner EY v Slovenskej republike a dodáva „Držiteľ titulu EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky bude reprezentovať našu krajinu na svetovom finále súťaže. Verím, že podnikateľský príbeh Michala Meška, čerstvého držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2020, osloví medzinárodnú porotu tak, ako oslovil nás.“ 

Z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo dvadsaťdeväť podnikateľských osobností. Pätnásťčlenná porota súťaže hodnotila uchádzačov podľa medzinárodných kritérií: podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť/osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia, celoštátny/globálny dosah.

„Michal Meško už dlhodobo reprezentuje podnikateľa, ktorý je autentický a robí nám podnikateľom naozaj dobré meno. Mladý človek, ktorý poctivou prácou vybudoval veľkú firmu. Neustále sa rozvíja, vzdeláva a kráča vlastnou cestou. Vytvára podmienky pre dlhodobo udržateľné podnikanie, ktoré je nie len o ňom. Je založené na osobnostiach všetkých jeho spolupracovníkov. S vášňou robí to čo ho baví. Tým inšpiruje a poháňa dopredu nielen seba, ale aj druhých,“  hovorí Juraj Habovštiak, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2019, a rozhodnutie poroty komentuje takto: „Je to podnikateľ, manažér a líder, ktorý sa pustil po neľahkej ceste inovácií a zmien. Výsledok je ten, že keď prídete do Martinusu, alebo ak si tam niečo objednáte, dostanete aj niečo navyše, čo nečakáte. Niečo pekné, čo Vám okrem vytúženej knihy prinesie aj ďalšie potešenie. Je to príklad toho, že ak vytvoríte dobré vzťahy medzi zamestnancami firmy, tak tieto sa prenesú aj na zákazníkov a pozitívne ovplyvňujú celú našu spoločnosť.“

„Účasť v porote mi len potvrdila, že na Slovensku existuje mnoho podnikateľov a podnikateliek, ktorí sa zameriavajú na dlhodobý úspech, nie krátkodobý profit. Nesústreďujú sa len na čísla, financie, ale na udržateľnosť. Všetci prihlásení a nominovaní majú za sebou inšpiratívny príbeh, a zároveň sú schopní reagovať na súčasnú zvýšenú dynamiku zmien. Práve to je esenciou úspechu v podnikaní, pretože len príbeh nestačí. V mojich očiach sú preto všetci víťazmi, lebo sa rozvíjajú ďalej. Verím, že to vidia podobne a táto súťaž je pre nich formou motivácie, ako posúvať svoje podnikanie dopredu. Pretože to je presne dôvod, prečo sme sa stali partnermi tejto súťaže,“ dodáva Norbert Hovančák, člen predstavenstva zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy v Slovenskej sporiteľni, ktorá je exkluzívnym partnerom súťaže.


 

Profil držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2020
Michal Meško, Martinus, s.r.o.

Martinus vznikol v roku 1990 ako jedno z prvých súkromných kníhkupectiev v Československu, ktoré vybudovali bratia Miroslav a Jozef Santusovci. V roku 2000 sa k nim pridaj aj Michal Meško a spoločne aktivity rozšírili aj o e-shop. Dnes je Martinus najväčším internetovým kníhkupectvom a druhým najväčším predajcom kníh na Slovensku celkovo, pričom zároveň prevádzkuje sieť 12 kamenných kníhkupectiev a kaviarní po celej krajine. Za tento čas spojil vyše milión čitateľov s viac ako 20 miliónmi kníh.

Finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2020 sa okrem víťaza stali:

  • Zoltán Berghauer, Compass Europe, s.r.o.
  • Jaroslav Chrapko, Dedoles, s.r.o.
  • Dmytro Borodavka, EU Poultry s.r.o.
  • Dalibor Cicman, GymBeam s.r.o.
  • Peter Hrbáčik, itrinity, s.r.o.

 

Titul EY Technologický podnikateľ roka 2020 získal Martin Bujňák, spoluzakladateľ spoločnosti Capturing Reality s.r.o.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2020, určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov, získala Jana Kurilaková a spoločnosť KURA collection s.r.o. 

Partneri súťaže EY Podnikateľ roka 2020
Exkluzívnym partnerom súťaže je Slovenská sporiteľňa, generálnymi partnermi sú spoločnosť Corwin a SAP. Partnerom súťaže je spoločnosť Slovanet a značka škótskej whisky Chivas Regal. Automobilovým partnerom súťaže je BMW a imidž partnerom Marco Mirelli. Mediálnymi partnermi sú denníky Hospodárske noviny a SME, týždenník TREND, mesačník Forbes, Rozhlas a televízia Slovenska a Rádio Slovensko, televízia TA3 a portál startitup.sk.

Zloženie poroty súťaže EY Podnikateľ roka 2020
Juraj Habovštiak, predseda poroty, MTS, EY Podnikateľ roka 2019
Šimon Šicko, Pixel Federation, EY Podnikateľ roka 2018
Michal Weis, IBL Software Engineering, EY Podnikateľ roka 2017
Jozef Klein, Asseco Central Europe, EY Podnikateľ roka 2016
Patrick Hessel, c2i, EY Podnikateľ roka 2015
Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO
Norbert Hovančák, člen predstavenstva, Slovenská sporiteľňa
Marián Hlavačka, predseda predstavenstva, Corwin

Finalisti
Zoltán Berghauer, Compass Europe, s.r.o.
Compass Europe vyrába sklolaminátové bazény a v tomto segmente patrí medzi európsku špičku. Ako jediný výrobca na svete sa môže pochváliť dvomi najprestížnejšími dizajnovými oceneniami(RedDot, IF design). Má vybudovanú celoeurópsku sieť predajní a momentálne je aktívny v 35 krajinách sveta. Snaží sa byť lídrom vo svojej oblasti a pravidelne prichádza na trh s novinkami, ktoré určujú trend (samočistiace bazény, IQ bazény, HydroEco).

Jaroslav Chrapko, Dedoles, s.r.o.
Dedoles je známy veselými výrobkami, ktoré robia ľuďom radosť. Sortiment, ktorý tvoria hlavne ponožky a spodná bielizeň, neustále rozširuje o nové dizajny a produktové rady. Tie úspešne predáva na svojich e-shopoch v 20 krajinách Európy a zároveň buduje sieť svojich kamenných predajní. Na Slovensku zamestnáva takmer 400 ľudí. Tržby, ktoré v minulom roku Dedoles strojnásobil, plánuje vo veľkej miere ďalej investovať do rozvoja firmy, najmä do oblasti informačných technológií. 

Dmytro Borodavka, EU Poultry s.r.o.
Hlavnou činnosťou spoločnosti je spracovanie a predaj hydinových výrobkov. EU Poultry s.r.o. je odborníkom na vysokokvalitné kuracie mäso. V súčasnosti sa naša spoločnosť zameriava na veľkoobchodný predaj kuracieho mäsa do krajín strednej a východnej Európy. Kontrola bezpečnosti potravín vo všetkých fázach výrobného a logistického reťazca spĺňa najvyššie štandardy kvality výrobkov a služieb.

Dalibor Cicman, GymBeam s.r.o.
GymBeam je najrýchlejšie rastúca fitnes e-commerce firma v CEE regióne. V portfóliu GymBeam nájdete produkty športovej výživy, zdravých potravín, športového oblečenia a príslušenstva na cvičenie. Svojim zákazníkom ponúka viac ako 700 produktov, ktoré spadajú pod 6 privátnych značiek. Je predajcom aj produktov od 120 rôznych značiek z celého sveta. Víziou spoločnosti je vybudovať najväčšiu e-commerce platformu pre fitnes nadšencov v CEE regióne.

Peter Hrbáčik, itrinity, s.r.o.
Táto softvérová firma vyvíja online nástroje pre marketing a majiteľov webových stránok. Zakladateľ Peter Hrbáčik uviedol v roku 2014 na trh prvý produkt z ich portfólia. Onedlho sa stal populárnym na celom svete najmä vďaka tomu, že riešil potreby trhu rýchlo a lacno. Hlavnými konkurenčnými výhodami sú unikátny dizajn, ľahké používanie a celková hodnota za peniaze. Ich produkty vyskúšalo už viac ako dva milióny ľudí z celého sveta vrátane značiek ako Nasa, Airbnb či Adidas.

EY Technologický podnikateľ roka 2020
Martin Bujňák, Capturing Reality s.r.o.
Spoločnosť sa zaoberá tvorbou a predajom vlastného fotogrametrického softvéru, ktorý umožňuje tvorbu 3D počítačových modelov z fotografií a mračien bodov. Softvér, ktorý je dnes priemyselným štandardom, vznikol ako výsledok vlastného výskumu a od prvého vydania nesie prívlastok najrýchlejší a najpresnejší. Spoločnosť je dnes súčasťou Epic Games inc. 

EY Začínajúci podnikateľ roka 2020
Jana Kurilaková, KURA collection s.r.o.

Spoločnosti KURA collection predchádzala živnosť v rovnakom odbore, v ktorom začala Jana podnikať po skončení materskej dovolenky. Zaoberá sa šitím odevov a výrobou doplnkov. Celú produkciu ponúka zákazníkom na e-shopovej stránke. Postupom času sa výrobky rozšírili nielen v rámci Slovenska a do Čiech, ale aj do ďalších európskych štátov. Momentálne zamestnáva 22 ľudí.

 

Táto stránka prevádzkovateľa Ernst & Young s. r. o. používa súbory cookie, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Prečítajte si ďalšie informácie o súboroch cookie a o tom, ako môžete odmietnuť ich použitie. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo vašom prehliadači. Svoj súhlas s využívaním cookies udelíte kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“.
Viac informácií
Top