Správy

EY Podnikateľom roka 2018 Slovenskej republiky sa stal Šimon Šicko, Pixel Federation, s.r.o.

Bratislava 5. marca 2019 – Držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2018 Slovenskej republiky sa stal Šimon Šicko a spoločnosť Pixel Federation, s.r.o. Prestížne ocenenie si na slávnostnom ceremoniáli v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky prevzal z rúk vedúceho partnera EY Mateja Bošňáka, zakladateľa a celosvetového organizátora súťaže. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2018 si prevzali Jozef Bardík a Jozef Kuzma za spoločnosť Regal Burger, s. r. o. Záštitu nad súťažou EY Podnikateľ roka 2018 prevzal prezident Slovenskej republiky.    

„Predovšetkým by som chcel zagratulovať všetkým finalistom. Ich podnikateľské príbehy boli inšpirujúce a úžasné. O to viac si vážim, že som vyhral celkového víťaza.”, hovorí Šimon Šicko, CEO spoločnosti Pixel Federation a zároveň dodáva: „Chcel by som poďakovať hlavne ľuďom v Pixel Federation, táto cena patrí hlavne im. Je úžasné s koľkými skvelými a talentovanými ľuďmi som od roku 2007 mohol spolupracovať. Ďakujem aj Mariánovi Fridrichovi, Filipovi Fischerovi a Lucii Šickovej, bez vás by nebol Pixel Federation tým, čím je teraz. Na záver aj všetkým hráčom našich hier - bez nich by nebol Pixel Federation úspešný.“
„Cieľom súťaže EY Podnikateľ roka je oceniť úspešných slovenských podnikateľov, ukázať širšej verejnosti pozitívne príklady a inšpirovať všetkých, ktorí majú chuť a odvahu začať podnikať. Teší ma, že aj v aktuálnom ročníku súťaže predstavujeme podnikateľské osobnosti, ktoré prinášajú potrebné pozitívne zmeny a preberajú zodpovednosť nielen za seba, ale aj za svojich zamestnancov a ďalší rozvoj Slovenska,“ hovorí Matej Bošňák, vedúci partner spoločnosti EY v Slovenskej republike a dodáva „Víťazi, držitelia titulu EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, našu krajinu reprezentujú na svetovom finále v Monte Carle. Verím, že podnikateľský príbeh Šimona Šicka, čerstvého držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2018, osloví medzinárodnú porotu tak, ako oslovil nás.“

Z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo dvadsaťsedem podnikateľských osobností. Jedenásťčlenná porota súťaže hodnotila uchádzačov podľa medzinárodných kritérií: podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť/osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia, celoštátny/globálny dosah.

„Podnikanie je o vášni a chuti niečo dokázať, o náročných dňoch a nociach, o úspechoch a pádoch, o inováciách. A najmä o veľkom riziku, ktoré dennodenne človek nesie: a to nielen za seba, ale aj za svojich blízkych a kolegov. A EY právom patrí veľká úcta za to, že vyzdvihuje inšpirujúce príbehy, z ktorých každý môže byť skvelým a poctivým príkladom pre nové hviezdy biznisu.  Veľmi ma teší, že na Slovensku je toľko úspešných a výborných firiem, ako sme videli tento rok v súťaži. Dokážu prinášať inovácie a vedia sa presadiť nielen doma ale aj v zahraničí. Počuli sme zaujímavé príbehy plné odhodlania a vízií, ktoré ma chytili za srdce. Porota mala pri výbere náročnú úlohu, ale zároveň ma teší, že na víťaznom príbehu sme sa napokon vzácne zhodli. Ukazuje, že odvaha, cieľavedomosť a vytrvalosť sú kľúčom k úspechu. A som pyšný, že takýto podnikateľ je práve tu, na Slovensku,“ hovorí Michal Weis, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2017, a rozhodnutie poroty komentuje takto:
„Šimon Šicko vďaka svojmu jasnému cieľu vybudoval mimoriadne úspešnú svetovú firmu, ktorá pôsobí v neľahkom hernom biznise, kde zákazníci chyby neodpúšťajú. Napriek tomu toho dokázal ešte oveľa viac – svojou úprimnosťou, ľudským prístupom, a zodpovednosťou mení nielen ľudí okolo seba, ale aj spoločnosť.“

„Víťazi tejto prestížnej súťaže nás opäť presvedčili, že úspech v biznise nie je len otázkou šťastia. Aby sa naozaj etablovali bolo potrebné mať dobrý nápad, víziu, talent, a najmä odvahu pustiť sa do nových vecí. Veľmi dôležitá je aj následná vytrvalosť, lebo mať dnes „len“ dobrý nápad a odvahu už nestačí. Som veľmi rád, že môžeme byť pri tom a aj prostredníctvom tohto projektu inšpirovať ostatných, aby nabrali odvahu a pustili sa  do svojho podnikania“, povedal Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ divízie Firemného bankovníctva VÚB Banky, ktorá je exkluzívnym partnerom súťaže.

Profil držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2018
Šimon Šicko
Pixel Federation, s.r.o.

Pixel Federation je jeden z najúspešnejších slovenských startupov, hoci vznikol ešte v čase, keď startupy neboli také populárne. Šimon Šicko začal ako architekt v roku 2001, keď dostal príležitosť navrhnúť architektúru do hry Elveon. Vtedy pochopil, že práve toto je práca, ktorú chce robiť a zároveň sa ňou aj živiť. V roku 2007 sa stal spoluzakladateľom herného štúdia Pixel Federation, ktoré odštartoval s ďalšími tromi spoločníkmi.
Hry pre neho znamenali a stále aj znamenajú viac ako všetky aktivity, ktorým sa venoval predtým. Začínali ako social browser developer, v súčasnosti sa spoločnosť orientuje hlavne na mobilné hry. Všetky jeho štyri hry (TrainStation, Diggys Adventure, Emporea, Seaport) zaznamenali úspech na mobilných platformách. Jeho najúspešnejšiu hru Diggys Adventure hráva mesačne dva a pol milióna ľudí. Celkovo sa už sto miliónov hráčov hralo hry z herného štúdia Pixel Federation.

Finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2018 sa okrem víťaza stali:

 • Margita Hollenová, Heinrich von Hollen - HOLLEN, s.r.o.
 • Peter Divinec - KELLYS BICYCLES s.r.o.
 • Branislav Rojko - TSS Group a. s.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2018, určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov, si prevzali Jozef Bardík a Jozef Kuzma a spoločnosť Regal Burger, s.r.o. 

Partneri súťaže EY Podnikateľ roka 2018
Exkluzívnym partnerom súťaže je Všeobecná úverová banka, generálnym partnerom je spoločnost Corwin. Partnerom súťaže je spoločnosť Slovanet a značka škótskej whisky Chivas Regal. Automobilovým partnerom súťaže je BMW a imidž partnerom Marco Mirelli. Mediálnymi partnermi sú denníky Hospodárske noviny a SME, týždenník TREND, mesačník Forbes, Rozhlas a televízia Slovenska a Rádio Slovensko, televízia TA3 a portál startitup.sk.

Zloženie poroty súťaže EY Podnikateľ roka 2018

 • Michal Weis, IBL Software Engineering, s.r.o., predseda poroty, EY Podnikateľ roka 2017
 • Jozef Klein, Asseco Central Europe, a.s., EY Podnikateľ roka 2016
 • Patrick Hessel, c2i s.r.o, EY Podnikateľ roka 2015
 • Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
 • Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
 • Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
 • Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
 • Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
 • Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
 • Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
 • Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO

 

Profil EY Začínajúci podnikateľ roka 2018

Jozef Bardík, Jozef Kuzma
Regal Burger, s.r.o.

Jozef Bardík založil Regal Burger v roku 2014, potom čo našiel kvalitné burgery na festivale Pohoda. V roku 2015 sa tím rozšíril o Jozefa Kuzmu a spoločne otvorili ďalšie prevádzky Regal Burger po celom Slovensku. Dnes sa starajú o 17 prevádzok s predajom hamburgerov na Slovensku a v Čechách a plánujú ďalšie rozširovanie do zahraničia. Spoločnosť je rýchla ako fast food a kvalitná ako prvotriedna reštaurácia. Preto sa ich koncept volá Fast Casual. Na výrobu burgerov používajú kvalitné mäso, ktoré sa pravidelne kontroluje priamo pri procese výroby, žemle sú z lokálnej pekárne podľa ich vlastnej receptúry. Napriek tomu, že každý burger sa robí čerstvý na objednávku zákazníka, jeho príprava trvá do 5 minút od zadania objednávky. Okrem hamburgerov v súčasnosti pod brandom Streetfood by Regal testujú viacero nových vlastných konceptov a pomáhajú aj menším slovenským streetfoodistom dostať sa do shoppingov a ďalej rásť.

Profily finalistov EY Podnikateľ roka 2018

Margita Hollenová, Heinrich von Hollen
HOLLEN, s.r.o.

Manželia Hollenovci začínali v roku 2001 od nuly: vo vlastnom súkromnom byte, s vlastným osobným autom a so súkromným počítačom. Spoločnosť poskytuje zabezpečenie kvality, riešenie problémov a podporu pre dodávateľov, ale aj odberateľov. V praxi to znamená, že ak sa objaví dodávka nekvalitných dielov, vyšlú tam svojich ľudí, ktorí buď vytriedia dobré diely od zlých, alebo urobia drobné opravy, aby mohla výroba automobilov nepretržite pokračovať. Dnes majú svoje dcérske spoločnosti v Čechách, Maďarsku a Rusku, s vlastnými pracovníkmi a externistami disponujú pracovnou silou viac ako 1 400 ľudí a dodávajú kvalitné služby najväčším výrobcom automobilov.

Peter Divinec
KELLYS BICYCLES s.r.o.

Po vyštudovaní strojárskej výroby pracoval v Tesle. K podnikaniu ho priviedla spoločenská situácia. Svoju podnikateľskú kariéru začal s požičovňou bicyklov. Jedného dňa si uvedomil, že ich predáva viac, ako požičiava. A tak vznikla rodinná firma KELLYS BICYCLES s.r.o. s medzinárodným pôsobením, predávajúca okolo 100-tisíc bicyklov ročne v 25 krajinách sveta. Zároveň je najväčšou vývojovo-výrobnou bicyklovou firmou na Slovensku.
Kvalita a precíznosť sú charakteristické znaky ich bicyklov. Potvrdí to viac ako 2 milióny ľudí, ktorí pedálujú po svete na bicykloch Kellys už štvrťstoročie.

Branislav Rojko
TSS Group a. s.

V roku 1998 absolvoval štúdium na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v odbore výrobné systémy s priemyselnými robotmi a manipulátormi. Prvé pracovné skúsenosti získal na pozícii key account manažéra v spoločnosti, ktorá sa zaoberala distribúciou elektrotechnického materiálu. Po ôsmich rokoch sa zaradil medzi akcionárov spoločnosti pôsobiacej na trhu zabezpečovacích systémov, v ktorej pôsobí dodnes. Medzi jeho hlavné úlohy patrí strategické riadenie spoločnosti, určovanie obchodnej a cenovej politiky a komunikácia s jej kľúčovými zákazníkmi.  

Špeciálna cena poroty za prínos k transparentnosti podnikateľského prostredia
Filip Glasa
FinStat, s. r. o.

V roku 2006 založil web o investovaní Ako-investovat.sk, popritom písal blogy do SME a Trendu. Od roku 2013 prevádzkuje Finstat.sk, ktorý spracúva a vizualizuje finančné dáta o firmách. FinStat je dátový projekt, ktorý spracúva hlavne Open Data a dáta z verejných registrov, ktoré potom analyzuje a vizualizuje v prehľadnej forme pre bežných používateľov.

Táto stránka prevádzkovateľa Ernst & Young s. r. o. používa súbory cookie, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Prečítajte si ďalšie informácie o súboroch cookie a o tom, ako môžete odmietnuť ich použitie. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo vašom prehliadači. Svoj súhlas s využívaním cookies udelíte kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“.
Viac informácií
Top