Správy

EY Podnikateľom roka 2017 Slovenskej republiky sa stal Michal Weis, zakladateľ spoločnosti IBL Software Engineering, spol. s r.o.

Bratislava 28. februára 2018 – Držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2017 Slovenskej republiky sa stal Michal Weis a spoločnosť IBL Software Engineering, spol. s r.o. Prestížne ocenenie si na slávnostnom ceremoniáli v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky prevzal z rúk vedúceho partnera EY Mateja Bošňáka, zakladateľa a celosvetového organizátora súťaže. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2017 získala Lívia Naništová, spoluzakladateľka spoločnosti Novplasta, s.r.o. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2017 si prevzala Lucia Čierna, Barbora Bilčíková a Petra Bilčíková – zakladateľky spoločnosti Fertucha, s. r. o.  Záštitu nad súťažou EY Podnikateľ roka 2017 prevzal prezident Slovenskej republiky.

Priznám sa, že som ostal v prvom okamihu šokovaný, keď som začul svoje meno. Všetky príbehy večera boli úžasné a mal som svoj tip na víťaza, no takéto finále som ani vo sne nečakal. Cítim sa byť veľmi poctený týmto ocenením, ale zároveň viem, že nepatrí len mne, ale kolegom, ktorí firmu IBL tvoria a dávajú jej každý deň kus svojho srdca.“ sprostredkúva svoje pocity Michal Weis, zakladateľ a zároveň generálny riaditeľ IBL Software Engineering, spol. s r.o. a dodáva: „Chcel by som ešte poďakovať trom výnimočným ľuďom, ktorých som mal to šťastie v živote stretnúť: mojej manželke, bez podpory ktorej by som nemohol venovať firme toľké úsilie, môjmu obchodnému partnerovi Herbertovi, ktorý do mňa vložil dôveru a Mirovi Trnkovi, ktorý ma naučil, že podnikať zodpovedne a čestne má zmysel.“

„Poslaním tejto súťaže je nielen vzdať uznanie úspešným podnikateľom, ale aj informovať verejnosť o inšpiratívnych podnikateľských príbehoch. Činnosť a aktivity slovenských podnikateľov často presahujú hranice našej republiky a mali by sme byť na nich právom hrdí,“ hovorí Matej Bošňák, vedúci partner EY v Slovenskej republike a dodáva „Víťazi, držitelia titulu EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, našu krajinu reprezentujú na svetovom finále v Monte Carle a tým predstavujeme svetu svojich najlepších podnikateľov.“

Z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo dvadsaťosem podnikateľských osobností. Desaťčlenná porota súťaže hodnotila uchádzačov podľa medzinárodných kritérií: podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť / osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia, celoštátny/globálny dosah.

„Spomedzi mnohých slovenských podnikateľov, ktorí svojou činnosťou tvoria konkurencieschopné produkty, zároveň sú výnimoční a ich know-how prekračuje hranice našej krajiny, porota vybrala toho najlepšieho. Úloha nebola ľahká keďže nominované podnikateľské príbehy boli veľmi vyrovnané. Napokon sme sa rozhodli vybrať podnikateľský príbeh, ktorý svojou atraktivitou dobyl takmer celý „meteorologický svet,“ hovorí Jozef Klein, predseda poroty a držiteľ titulu EY Podnikateľ roka 2016 a rozhodnutie poroty komentuje takto:
„Podnikateľský príbeh Michala Weisa je o odvahe podnikať, ktorá sa spojila s cieľavedomosťou, nadčasovosťou, presným zacielením produktu na trhu, ale aj spojení sa so správnym zahraničným partnerom. Tento príbeh je o to pozitívnejší, že všetko je produkt ľudského umu a ľudskej tvorivosti.“

„V biznise potrebujete talent, odvahu, vytrvalosť a k tomu aj trochu šťastia. Naši víťazi sú dôkazom toho, že keď sa správne namiešajú tieto ingrediencie, vznikne vynikajúci recept na úspech. Gratulujem a som veľmi rád, že môžeme byť pri tom,“ povedal Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ divízie Firemného bankovníctva Všeobecnej úverovej banky, ktorá je exkluzívnym partnerom súťaže.

Profil držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2017
Michal Weis

IBL Software Engineering, spol. s r.o.
Programovať a skúmať princípy počítačov začal v deviatich rokoch. Na začiatku vysokej školy v ESET-e založil tím pre vývoj novej generácie antivírusu, ktorý položil základy celosvetového úspechu firmy.
S meteorológiou sa stretol, keď pomáhal matke v SHMÚ pri nasadení nemeckého softvéru.
So snom presadiť sa na medzinárodnom trhu v roku 1997, po skončení vysokej školy, založil s nemeckým partnerom meteorologickú softvérovú firmu – IBL. Po dvadsiatich rokoch je dnes firma svetovou špičkou v oblasti inštalácií na všetkých kontinentoch a poskytuje softvér pre národné meteorologické organizácie, letiská a armády celého sveta.
Najdôležitejším krédom je práve atmosféra a vysoko nadštandardné vzťahy tak vo firme, ako aj ku klientom, ktorí spoločne tvoria jednu rodinu. Aj vďaka tomu sa firma stala strategickým partnerom veľkých medzinárodných a nadnárodných organizácií, a Slovensko je dnes vďaka IBL uznávanou jednotkou.
So životnou víziou pomôcť v celosvetovom meradle, dnes pokračuje vo vývoji nových technológií, ktoré pomáhajú zachraňovať životy a šetriť našu planétu.

Finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2017 sa okrem víťaza stali:

 • Peter Dostál, Aliter Technologies, a.s.
 • Pavol Jakubec, I.D.C. Holding, a.s.
 • Lívia Naništová, Novplasta, s.r.o.
 • Ivan Vallo, robotec, s.r.o.

 

Víťazom kategórie EY Technologický podnikateľ roka 2017 sa stala spoluzakladateľka spoločnosti Novplasta, s.r.o., Lívia Naništová.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2017, určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov, si prevzala Lucia Čierna, Barbora Bilčíková a Petra Bilčíková, spoluzakladateľky spoločnosti Fertucha, s. r. o. 

Partneri súťaže EY Podnikateľ roka 2017

Exkluzívnym partnerom súťaže je Všeobecná úverová banka, generálnym partnerom je spoločnost SAP Slovensko. Partnerom súťaže je spoločnosť Slovanet a značka škótskej whisky Chivas Regal. Oficiálnym vozidlom tohto ročníka je BMW a imidž partnerom Marco Mirelli. Hlavným mediálnym partnerom je Rozhlas a televízia Slovenska a Rádio Slovensko, mediálnymi partnermi sú denníky Hospodárske noviny a SME, týždenník TREND, mesačník Forbes a Profit, televízia TA3 a portál startitup.sk.

Zloženie poroty súťaže EY Podnikateľ roka 2017

 • Jozef Klein, predseda poroty, Asseco Central Europe, a.s., EY Podnikateľ roka 2016
 • Patrick Hessel, c2i s.r.o, EY Podnikateľ roka 2015
 • Eva Stejskalová, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014
 • Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
 • Ľuboš Fellner, BUBO Travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
 • Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
 • Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
 • Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
 • Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
 • Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO

 

Profil EY Technologický podnikateľ roka 2017 a zároveň finalista
Lívia Naništová
Novplasta, s.r.o.

Vyštudovala Ekonomickú univerzitu. Od roku 1991 bola pri zakladaní a budovaní firmy Novplasta na výrobu polyetylénových fólií. Lívia Naništová je dcérou zakladateľa firmy. V roku 2004 sa stala výkonnou riaditeľkou spoločnosti. Vďaka jej impulzom firma mnohonásobne zvýšila svoju produkciu a expandovala na trhy západnej Európy. Vo firme spája zásady moderného manažmentu so základnými etickými a rodinnými hodnotami, ako sú korektné a dlhodobé vzťahy s obchodnými partnermi a ľudský prístup k zamestnancom.
Novplasta je rodinná firma s 28-ročnými skúsenosťami a tradíciou. Zameriava sa na výrobu a predaj LDPE a HDPE fólií a vriec na priemyselné balenie s využitím najmä v potravinárskom, farmaceutickom priemysle a na výrobu vysokokvalitných HDPE odpadových vriec pre upratovacie služby. Takmer 90 % svojich výrobkov exportuje do Nemecka, Holandska, Dánska, Rakúska, Švajčiarska a Českej republiky, kde má i svoju dcérsku firmu Novplasta CZ. Spolu zamestnávajú viac ako sto zamestnancov. Vzhľadom na neustále sa meniace potreby trhu dôležitú súčasť procesov vo firme tvoria aj inovácia, výskum a vývoj. Ako jediná firma na Slovensku sa zaoberá výskumom a výrobou biodegradovateľných fólií.

Profil EY Začínajúci podnikateľ roka 2017
Lucia Čierna, Barbora Bilčíková, Petra Bilčíková
Fertucha, s. r. o.

V auguste 2014 založili tri kamarátky malú pekáreň Fertucha, zameranú na koláče. Počas materskej dovolenky sa rozhodli, že sa nevrátia do svojich pôvodných zamestnaní, ale začnú sa venovať pečeniu. Koncept pekárne založili na čerstvosti, kvalitných surovinách a individuálnom prístupe k zákazníkom.
Fertucha je unikátna tým, že sa na jednom mieste koláče pečú aj predávajú. Pekárky môžete pri práci sledovať cez presklenú stenu. Ponuka zahŕňa tradičné koláče, torty, cheesecaky a koláče s alternatívnymi ingredienciami (bezlepkové, bezlaktózové, s alternatívnymi sladidlami), ktorých recepty zakladateľky pekárne samy vyvinuli alebo modifikovali.
Vo Fertuche sa veľký dôraz kladie na kvalitu a čerstvosť surovín. Uprednostňujú sa lokálni dodávatelia, používajú sa suroviny bez potravinárskej chémie, nepoužívajú sa polotovary, pečie sa bez margarínu.
Kľúčový je aj veľmi ústretový prístup k zákazníkovi – schopnosť upraviť receptúry podľa špecifických požiadaviek. To sa vzhľadom na zvyšujúce sa nároky zákazníkov ukázalo ako zásadná konkurenčná výhoda.
Láska k pečeniu, vytvorenie vlastného unikátneho konceptu a pracovitosť dopomohli zakladateľkám v pomerne krátkom čase vybudovať spoločnosť s dvadsiatimi zamestnancami, dvoma (čoskoro troma) prevádzkami, širokou zákazníckou základňou a dodávaním koláčov do viacerých vychýrených kaviarní v Bratislave a širšom okolí.

Profily finalistov EY Podnikateľ roka 2017

Peter Dostál
Aliter Technologies, a.s.
Po vysokej škole emigroval do Kanady, kde pracoval ako kľúčový IT špecialista v telekomunikačnom, technologickom a finančnom sektore. Tu začal aj podnikať. Svoje riešenia a projekty predstavil a implementoval okrem Kanady aj v USA, Japonsku a Južnej Kórei. Svoju kariéru v Kanade zavŕšil ako hlavný IT architekt v štátnej správe. Krátko po návrate na Slovensko začal opäť podnikať v oblasti IT. Identifikoval príležitosti v obrannom a bezpečnostnom priemysle a sústredil sa na podporu riešení krízových situácií vojenského a nevojenského charakteru.
Po desiatich rokoch existencie má Aliter Technologies pobočky aj mimo Slovenska, a to v Kanade, Českej republike a na Balkáne. Svoje produkty predstavuje na svetových výstavách v Európe, Severnej a Južnej Amerike a Ázii. Okrem zákazníkov v štátnej správe doma a v zahraničí patria medzi ich najväčších zákazníkov agentúry NATO a iných medzinárodných organizácií a najväčší dodávatelia obrannej a leteckej techniky na svete.

Pavol Jakubec
I.D.C. Holding, a.s.
Pavol Jakubec pôvodne kombinoval profesiu sochára a architekta. Po zmenách začiatkom deväťdesiatych rokov ho však život zahnal na cestu podnikania v potravinárskom sektore, kde so svojím spoločníkom Štefanom Kassayom a ich firmou IDC Holding úspešne ovládli známe cukrovinkárske firmy Pečivárne Sereď a Figaro Trnava. V potravinárskom sektore naďalej rozvíjali svoju spoločnosť a dnes tradičné značky oblátok ako Horalka, Tatranka, Lina či Mila pozná u nás doslova každý. Neskôr pod značkou Sedita obsadili okolité zahraničné trhy, kde hrajú jednu z hlavných rolí na trhu. V súčasnosti je IDC Holding nadnárodná firma, ktorá viac ako 60 % svojej produkcie predáva do vyše tridsiatich krajín sveta. Pavol Jakubec sa zapodieval aj developerskými projektmi v Bratislave, Prahe a Budapešti. Paralelne rozvíjal východoeurópsku gastrosieť pod značkou Coffeeshop Company, v ktorej je dnes zoskupených 68 kaviarní v krajinách V4. Posledné roky sa popri sladkom core biznise venuje aj svojmu gumárenskému podniku Vegum a v súčasnosti tiež výstavbe luxusného dovolenkového rezortu Damian Jasná. Ako vidno, niektorí ľudia si stále nedajú pokoj...

Ivan Vallo
robotec, s.r.o.

Úspešné obchodné firmy a ich významná pozícia na trhu s náradím a zváracou technikou od začiatku 90. rokov dostatočne nenapĺňali osobné ambície Ivana Valla. Dominantná bola snaha priniesť na trh výnimočné, vlastné produkty a služby s vysokou pridanou hodnotou. V roku 2003 založil firmu robotec. Dnes Ivan Vallo pripravuje skupinu firiem na vytvorenie rodinného holdingu a následnú generačnú výmenu.
Ivan Vallo spolu s ambicióznym tímom buduje úspešnú, v európskom meradle, konkurencieschopnú technologickú firmu, schopnú projektovať a realizovať najzložitejšie sofistikované riešenia robotických výrobných technológií a automatizácie výrobných procesov. Nové „Centrum aplikovaného výskumu“ robotických technológií a výrobných postupov, jedinečné svojím potenciálom v rámci Európy, poskytuje služby klientom už v etape vývoja a dizajnu nových komponentov a produktov pre všetky oblasti priemyselnej výroby s využitím robotizácie a automatizácie. Robotec splní očakávania a potreby veľkých medzinárodných korporácií i malých výrobných firiem.

Top