Správy

Ako žije komunita EY Podnikateľ roka v tejto dobe?

Táto nečakaná situácia ovplyvnila hlavne slovenských podnikateľov. Účastníkom a podporovateľom súťaže EY Podnikateľ roka sme položili tri otázky, ako zvládajú a prekonávajú situáciu v týchto dňoch. Cieľom je hlavne povzbudenie jeden druhého a inšpirácia pre ostatných ako sa s tým vyrovnávajú.
 
Opýtali sme sa:
1. Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
2. Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
3. Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas? 


 
 
Lucia Pašková
CURADEN Slovakia s.r.o.
Finalistka súťaže EY Podnikateľ roka 2019
 

1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
45 z našich zamestnancov je doma, keďže sú zatvorené shopping centrá a obchodný tím nemôže navštevovať zubných lekárov, našťastie sa veľká časť nákupov presunula do onlinu a do drogérií a lekární, ktoré sú stále otvorené. Takže pokles máme, ale nie je až taký dramatický ako v iných odvetviach. Veľmi si vážime priazeň našich zákazníkov.

2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Keďže máme produkty, ktoré používajú ľudia na dennú hygienu, neočakávame výrazný pokles dopytu. V našom sortimente sú aj protizápalové ústne vody, ktoré v súčasnosti majú veľký potenciál nárastu - ako preventívna ochrana úst, ako jednej zo vstupných brán do tela.

3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas (práca, deti/škola, domáca ponorka...)?
Boli sme prvá značka, ktorá zatvorila svoje obchodné prevádzky ešte pred oficiálnym nariadením. Dve tretiny našich ľudí z tímu pracujú denne pre Kto pomôže Slovensku, takže sa nedá hovoriť o odpočinku. Ja osobne oceňujem veľkú podporu zo strany môjho muža, inak by sme to asi doma nezvládli. Deti sa zo situácie tešia, všetci oceňujeme, že máme možnosť tráviť spolu viac času.


 
Michal Weis
IBL Software Engineering, spol. s r.o.
EY Podnikateľ roka 2017


1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Ešte s predstihom prešla firma na celoplošný home office - síce nám chýba priamy kontakt, ale s vynaliezavosťou si teraz dávame „pivo s kolegami“ cez videkonferencie.
Meteorologický biznis je veľmi zotrvačný a prípravy projektov sa u nás tiahnu mesiace až roky, z našich klientov sa obmedzili zatiaľ len letecké spoločnosti, či napríklad v projekte pre plánovanie kapacity leteckého priestoru nad Európou sme získali dva mesiace „k dobru” s nasadením do prevádzky. 

2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Informačné technológie zažívajú v týchto dňoch rozmach a našťastie tieto služby sa dajú pohodlne poskytovať aj z domu. Niektoré IT nástroje sa v týchto týždňoch stávajú rýchlo zastaralé, ale iné zas zažívajú raketový vzostup - takže zameranie sa na inovácie je práve dnes, oveľa viac ako pred mesiacom, dôležitým kľúčom k úspechu.

3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas (práca, deti/škola, domáca ponorka...)?
Priznám sa, že za posledné týždne takmer neviem, čo je to voľný či súkromný čas. Teraz cez Veľkú noc som si konečne mohol sadnúť ku káve a len tak sedieť na terase. Lebo, aby toho nebolo málo, pred mesiacom som rozbehol iniciatívu Covid19sk Hackathon s cieľom nájsť, resp. vyvinúť technológie a nástroje, ktoré by pomohli zdravotníkom s niektorými problémami s ktorými momentálne zápasia. 


 
 
Andrej Viceník
VÚB banka, a.s.
Exkluzívny partner súťaže EY Podnikateľ roka
 
1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch? 
Darí sa nám skutočne rýchlo. Od účinnosti zákona o možnosti pozastavenia splácania nám prišlo už viac ako 25000 žiadostí, takže na nedostatok práce sa skutočne nesťažujeme.
 
2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Za posledné roky si banky prešli vcelku turbulentným obdobím. A ako sa hovorí, čo vás nezabije, to vás posilní. Kapitálovo sme posilnili, digitalizovali a zefektívnili. Verím, že spolu s nevyhnutnou štátnou pomocou budú práve banky jedným z najspoľahlivejších, dôveryhodných a stabilných partnerov pre nasledujúce obdobie. 
 
3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas (práca, deti/škola, domáca ponorka...)? 
To sa mi nedarilo ani pred tým, takže môžem pokojne konštatovať, že môj work-life balance sa nezmenil :)


 


Matej Drlička
zakladateľ a riaditeľ netradičného festivalu klasickej hudby Viva Musica!


1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Náš biznis, eventy a koncerty prestal existovať pred cca. mesiacom. Nevýhody sú zjavné. Výhody sú nečakane príjemné – trávim celé dni s rodinou, čítam knihy a vymýšľam nové projekty, len tak, do šuplíka :)

2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Ja som optimista, takže verím, že výborné. Našou prácou je spájať a inšpirovať ľudí. Toto nám nevezme ani korona, ani roboti... Odborné analýzy a prognózy nečítam. Oživenie príde vtedy, keď príde vakcína. Dovtedy je dobré tešiť sa z blízkosti blízkych. 

3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas (práca, deti/škola, domáca ponorka...)?
Od prepuknutia pandémie sme na chate v Harmónii. Celé dni sme vonku v lese a iba občas si odbehneme do chaty vybaviť tých pár mailov čo príde a online schooling nášho staršieho chlapčeka. Väčšinu dňa chodíme na túry, čistíme potok, chytáme (a potom zas púšťame) žaby, opekáme si, kálame drevo, učíme sa bicyklovať a veľa sa rozprávame. Ponorka nehrozí :)


 
Juraj Habovštiak
MTS, spol. s r.o.
EY Podnikateľ roka 2019
 
1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Po výraznej zmene systému práce a zabezpečení prísnych hygienických opatrení opäť vyrábame, nakoľko máme zákazky na presné termíny a tie musíme splniť. Zatiaľ u nás všetko funguje a hlavne sme všetci zdraví. Výplata bude a jedlo teda tiež. 
 
2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Výrobné technológie bude treba vždy. Teraz držíme palce našim zákazníkom aby mohli aj oni čo najskôr vyrábať. Nikto nemá nič zaručené. Potrebujeme v tomto pokoru a vďačnosť za všetko, čo môžeme pre nich urobiť.
 
3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas? 
Firma na malej dedine obkolesenej krásnou oravskou prírodou je teraz ešte väčšia výhoda. Nie sme zatvorení v úzkych priestoroch. Kto nemusí do výroby, pracuje z domu a sme online prepojení. Môžeme pracovať aj na lúke, alebo v lese. Ponorka nehrozí. Práce je veľa. Chýbajú mi len moje vnúčatá, ktoré nebývajú s nami a preto sa nedá s nimi stretnúť. 
 
 
 
 
Pavol Jakubec
VEGUM a. s.
Finalista EY Podnikateľ roka 2019
 
1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Keďže paralelne mi beží tých biznisov viacero, tak ako ktorému. Čím menší, tým horšie.
Toto konštatovanie sa dá vlastne aj zovšeobecniť na celkovú situáciu v našej ekonomike. Najhoršie a najskôr si to „zlíznu“ malí a strední živnostníci a podnikatelia. Ak bude spoločnosť ešte dlhšie ochromená, tak predpokladám, že počty ľudí, ktorí ukončia svoje podnikanie sa bude rýchlo zvyšovať. Netvrdím však, že veľké podniky to majú ľahšie. Skôr naopak. Je to ako s deťmi - čím sú väčšie, tým väčšie starosti s nimi. Celkovo však v mojom prípade potravinový business napriek ťažkostiam nestagnuje, no gumárensky sektor kopíruje neveselé nálady v automotive. Zato výstavba nášho rezortu pokračuje svižným tempom, lebo sa uvoľnili dodávateľské kapacity. A  F&B business kolabuje.
Čo k tomu viac dodať? Ale celkovo platí, že ľudia v našich/mojich firmách sa musia správať zodpovedne a trpezlivo a isto ťažkú dobu prekonáme. Skôr, ci neskôr, ale prekonáme. Nemajme veľké oči, určite neočakávajme rekordné predaje a zisky. Hlavná úloha dnešnej doby je tichučko vydržať a prežiť. A čakať na nasledovné príležitosti. 
 
2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Ako po každej krízovej situácii, trh a vzťahy sa pretriedia, preriedia a vyčistia. Viete, možno aj to je na niečo dobré. Ide o to, ako posilnený ten-ktorý z krízy vyviazne. Bude platiť, že pripravenému šťastie praje. A teraz je čas na tú prípravu. Mojím šťastím je, že nemám uložené všetky vajíčka v jednom košíku a chvála Bohu tie najväčšie vajíčka vydržia najviac.
 
3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas? 
Konkrétne u mňa sa až tak veľa nemení. Dcéry sú dávno mimo domu, v kancelárii je kvôli karanténe kľud, doma sa vo veľkom dome a rozľahlej záhrade hľadáme... Mám skôr viac času na aktivity, ktoré mám rád. To sú moje autíčka, záhrada, kutilstvo... A tiež som si povedal, že denne spravím niečo pre seba. Napríklad začal som sa učiť hrať na klavír. Dostal som k narodeninám od rodiny krásny klavír a teraz sa s nim denne po večeroch mordujem. Takže dobrý návod a motivácia aj pre druhých, čo majú záujem na sebe trošku popracovať!

 


Lucia Čierna, Barbora Bilčíková, Petra Bilčíková  
Fertucha, s. r. o.
EY Začínajúci podnikateľ roka 2017


1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Gastro odvetvie je jedno z tých, ktoré pandémia ovplyvnila najviac. Okrem toho, že ponúkate ľuďom kvalitné jedlo, ponúkate im aj servis, istý druh pohody a gastronomického zážitku. Aj napriek tomu, že sa snažíme využiť všetky prostriedky a možnosti ktoré sú k dispozícii, je to momentálne boj o prežitie a udržanie značky. 
Fertucha je známa svojim tradičnými koláčmi ako od babičky, tortami, cheesecakemi či bezlepkovými a bezlaktózovými koláčmi. Máme tri prevádzky, z toho dve sme museli zatvoriť a jednu vo FreshMarkete sme nechali otvorenú na predaj „cez okienko“, objednávky a donášku. Donáška je novinka – už dlho sme sa pohrávali s myšlienkou ponúknuť túto službu, ale nikdy na to nebol vhodnejší čas ako teraz. Donáška je aktuálne zdarma v rámci Bratislavy. 
Máme šťastie na zákazníkov, lebo si nás zapamätali ako kvalitnú značku, a naďalej si sem tam niečo objednajú, aby sme im spríjemnili tento čas. Sme radi, že aj keď v malom množstve, ale predsa, naše koláče ľuďom chýbajú a objednávky máme každý deň. Obrovskou výhodou bol už 2 roky zabehnutý e-shop ktorý aktuálne funguje na plné obrátky, ponúka možnosť platby cez platobnú bránu a tým pádom kuriér pri odovzdaní objednávky nerieši so zákazníkom hotovosť. A aj do FreshMarketu ľudia prídu a kúpia si koláče. 
Momentálne pracujeme na tom, aby sme čo najskôr mohli otvoriť našu druhú prevádzku – z kaviarne sa chystáme urobiť predajňu a riešime aj rozšírenie sortimentu, aby sme ešte viac vyhoveli aktuálnym požiadavkám doby. 

2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
My sme tak niekde na dvoch stoličkách – na jednej strane je výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov, na druhej je to spôsob akým ich predávame, teda gastronómia, poskytnutie servisu. Pekárske a cukrárske výrobky budú mať zrejme odbyt stále. Kvôli tomu aj pracujeme na rozšírení toho pekárskeho portfólia – opäť niečo, čo sme dlho chceli robiť, len na to nebol čas :)  Vývoj v gastroodvetví vidíme v menej ružových farbách. Obávame sa, že sa napriek plánu oživenia ekonomiky a uvoľňovania opatrení sa ešte dlho nevrátime k takému stavu aký bol pred krízou. Na jednej strane budú ľudia stále citlivo vnímať sociálne kontakty a vláda ich bude na to pri každej príležitosti upozorňovať (čo je samozrejme v poriadku z hľadiska šírenia nákazy) – to znamená, že aj obsadenosť kaviarní, cukrární, reštaurácií, bistier a barov, kde sa ľudia okrem jedla a nápojov chodia hlavne spoločensky vyžiť, budú s rôznymi obmedzeniami ešte dlho funkčné tak na polovičné obrátky. No a druhá stránka je, samozrejme, obrovská ekonomická kríza do ktorej sa rútime - tá ovplyvní spotrebu ľudí a tým aj tržby v celom odvetví. Čiže aktuálne sa sústredíme na to, aby sme „vytunovali“ výrobu a predaj našich výrobkov na konzumáciu doma, v tom vidíme potenciál. Uvidíme, či sa nám to podarí :)

3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas (práca, deti/škola, domáca ponorka...)?
Momentálne sme vlastne úplne preťažené :) Okrem toho, že sú deti školopovinné a musíte sa s nimi doma učiť (ale aj aspoň chvíľu hrať a chodiť do prírody), snažíte sa zachrániť váš biznis a udržať si zdravý rozum v čase karantény :) Okrem toho by ste ešte mali aspoň každý druhý deň niečo navariť. Je to pre nás rovnako náročné ako pre každého iného, všetci bojujeme s tými istými problémami, len každý v inej domácnosti. 

 
 
 
Margita Hollenová a Heinrich von Hollen
Hollen, s.r.o.
Finalisti EY Podnikateľ roka 2018
 
1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Naša hlavná činnosť je poskytovať služby v automobilovom priemysle, ten v marci čiastočne uzatvoril fabriky, tak sme mali prepad okolo mínus 25 %. Ľudia sú niektorí doma na dovolenkách, OČR-kách a Flexi kontách a na „home-officoch", cca 20 % ľudí sa nám podarilo ponúknuť do e-shopu ALZA. Štát nám niečo vykompenzuje, tak budeme O.K. Nemáme pôžičky, ale financujme sa z vlastných zdrojov, čo je veľkou výhodou.
 
2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Apríl bude horší, počítame s prepadom 80 %, štát niečo vykompenzuje, máme dostatok „cashu", použijeme vlastné rezervy. Chystáme si pripraviť optimalizáciu, podľa vývoja na trhu a v automobilovom priemysle budeme realizovať a hľadať iné odvetvia, kde môžeme ponúknuť našich ľudí. Hľadáme nových ľudí a chceme ich mať pripravených, lebo  je možné, že fabriky nebudú mať dostatok vlastných ľudí.
 
3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas? 
Ja osobne veľmi dobre, veľa sa u mňa nezmenilo, som menej vo firme a častejšie doma, mám porobené v záhrade. Niektorí kolegovia, čo sú doma na „home-office" a majú deti, sú z toho na nervy, lebo nezvládajú aj pracovať aj sa učiť s deťmi aj variť pre celú rodinu. Tí, čo nemajú deti si to užívajú a hovoria, že si fajn oddýchli a že si stihli porobiť také veci, čo vôbec nestíhali.
 
 
 
 
Peter Divinec
KELLYS BICYCLES s.r.o. 
Finalista EY Podnikateľ roka 2018
 

1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Náš biznis sa prakticky zo dňa na deň zastavil. Zastavilo sa celé cashflow a dva-tri týždne úplne stálo. Tovarovo sme pripravení na otvorenie bicyklovej sezóny, tá však neprišla. Čelíme vysokým záväzkom z obchodného styku (faktúry za materiál), ktore mali byt platené z obratu, obrat je však aktuálne (zatiaľ za mesiac apríl) na úrovni 30 % medziročne. Casflow sa v apríli pomaličky rozbieha tiež a je tiež na úrovni okolo 30 % medziročne. Veľký problém je s uhrádzaním záväzkov. Keďže sme exportne orientovaní, sme závislí hlavne na trhoch Poľska, Čiech, Nemecka a Maďarska. Poľsko (normálne 40 % nášho obratu) je stále úplne zamrznuté, Čechy (20 % obratu) boli doteraz tiež. Slovensko (15 % obratu) je otvorené len druhý týždeň, avšak i tu sú obraty na úrovni približne 50 % medziročne. Cítime podporu spolupracujúcej banky, avšak naše potreby v oblasti financií sú vzhľadom k aktuálnym okolnostiam oveľa vyššie. Zatiaľ vyrábame, určite ale príde deň, keď budeme musieť výrobu odstaviť. 

2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Som životný optimista a vždy som videl budúcnosť v svetlých farbách. Keďže bicykel a všetko čo je s ním spojené má nepochybne veľkú budúcnosť, je len otázka času, kedy sa veci dajú do normálu a budeme fungovať ešte lepšie ako v minulosti.

3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas? 
Keďže moje deti sú už dospelé a žijú samostatne a ja sám žijem „single“, nemám v tomto ohľade žiadne problémy.

 
 
 
Filip Glasa
FinStat, s. r. o.
Špeciálne ocenenie poroty za prínos k transparentnosti v podnikateľskom prostredí 2018
 
1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
 Vzhľadom na to, že väčšina našich príjmov je ročné predplatné služieb, tak sa nám darí relatívne dobre. Všetci pracujeme z domu, zavedieme hygienické pravidlá v kanceláriách, tak dúfam, že aj zdravotne to bude v poriadku.
 
2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
S trpiacimi odvetviami, nižšími príjmami obyvateľov aj firiem, znižovaním rozpočtov, príde aj pokles našich príjmov o niekoľko mesiacov. Nebude to však až tak závratné ako v iných odvetviach. Už teraz sme preklopili biznis stratégiu aj prístup k zákazníkom, máme pripravené nové produkty a projekty, tak dúfam, že nám to trochu pomôže vyrovnať nutný pokles.
 
3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas (práca, deti/škola, domáca ponorka...)? 
Nikto sa v tejto situácii necíti dobre a ja už vôbec nie. Snažíme sa brať situáciu s humorom, s kolegami žartujeme online, robíme neziskové aktivity, čo pomáha mať v hlave zmysel, naplnenie a dobrú náladu. Ja osobne doma rotopédujem, chodím von ak sa dá a s deťmi do prírody, kde je málo ľudí. Ako tak to psychicky pomôže, ale večer idem spať pocitom ťažoby takmer každý deň.
 
 
 
 
Dedoles, s. r. o.
Jaroslav Chrapko
Účastník EY Podnikateľ roka 2016
 

1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Dedolesu sa darí zatiaľ výborne. Dôvodom je veľké šťastie - online retail je určite jeden z najmenej zasiahnutých segmentov. 

2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Pre online retail je korona kríza katalyzátorom rozvoja. Urýchli to prechod zákazníka do online priestoru. Je to kruté, ale klasický retail, poznačený núteným zatvorením prevádzok nebude podľa mňa čakať rýchla „recovery“. Práve naopak - tipujem, že podiel online predaja na celkovom retaile bude tento rok rekordný na celom svete. 

3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas?
Chýba mi sociálny kontakt. Mám rád ten šum firmy na pracovisku, rád vidím kolegov, rozprávam sa, smejem sa s nimi :) Na druhej strane mám viac času na všetko, napr. na štúdium, na prechádzky v prírode, na trávenie času s partnerkou... Nášmu vzťahu toto spomalenie určite prospieva :)


 
Marek Greško, Róbert Dusík
TITANS freelancers, s.r.o.
Účastníci súťaže EY Podnikateľ roka 2019

 
1) Ako sa darí Vášmu biznisu v týchto dňoch?
Sme veľmi vďační za to, že pôsobíme v IT sfére, odvetví, ktoré sa dokáže izolácií prispôsobiť veľmi promptne, častokrát úplne bez dopadu na plynulosť IT projektov. Tento svet je našťastie veľmi flexibilný. IT špecialisti vedia (ak je na to zákazník technicky pripravený) plnohodnotne spolupracovať a projekt posúvať bez negatívnych dopadov napred. Čiže my v TITANS sme v tomto období nezaznamenali doposiaľ žiadne výrazne dopady na jadro nášho podnikania. 
S čím sme sa museli popasovať bol práve spomínaný prechod do úplného home-office pôsobenia nášho interného tímu a tiež aj našich TITANov na projektoch zákazníkov. Pracovné pohovory s freelancermi prebiehajú formou online komunikačných nástrojov (Google Meet, SKYPE, Webex). Onboarding nových TITANov na projekty zákazníkov prebieha na diaľku a taktiež všetky nové projekty, ktoré aktuálne riešime sú na báze off-site spolupráce. Všetko prešlo do online sveta za účelom minimalizácie osobného kontaktu. Všetky tieto prekážky sme však zvládli v rámci možností hladko, na niektorých týchto organizačných zmenách stále pracujeme, nakoľko nie každý zákazník bol na tak majoritný prechod do off-site režimu pripravený a musí to teraz riešiť promptne a za behu. Toto však s našimi zákazníkmi určite zvládneme. Čo sa týka ekonomického a finančného rozmeru, nedošlo zatiaľ k žiadnemu hromadnému rušeniu objednávok alebo odkladu úhrady faktúr na strane našich zákazníkov. Aktuálne objednávky, ktoré nám končia v tomto období sa predlžujú a dokonca sa uzatvárajú aj nové. Kde ale aktuálne cítime pokles sú nové projekty, ktorých nám nepribúda toľko, koľko by sme chceli, resp. na čo sme na toto obdobie zvyknutí. Situácia sa ale každý deň mení, štát i zákazníci prichádzajú s novými opatreniami a práve preto situáciu detailne monitorujeme a na týždennej báze vyhodnocujeme. Vždy sme však mysleli dopredu a máme dostatok finančnej rezervy a kapitálu, aby sme vedeli celú situáciu zvládnuť a prečkať.

2) Aké vyhliadky má Vaše odvetvie?
Pevne veríme, že svet IT je odolný voči geografickej izolácii. To už potvrdili promptné prechody do home-office spoluprác u našich zákazníkov (viď. vyššie). To, voči čomu nie je odolný však žiaden business je izolácia ekonomická a teda jej stagnácia. Ak core biznisy našich zákazníkov, ktorých portfólio je síce veľmi rôznorodé, začnú kvôli recesii ekonomiky stagnovať, začnú sa automaticky diať aj škrty v projektoch, ktoré core biznisu pomáhajú byť automatickejším, rýchlejším a efektívnejším a teda v IT projektoch. Pre niektoré typy zákazníkov je tento stav veľmi náročný, pre iné je zase táto doba prívetivá – viac praje on-line priestoru, dátovaniu a podobne. My v TITANS pomáhame rôznorodým zákazníkom – od malých po nadnárodné spoločnosti, od komerčného až po štátny sektor, od bankovníctva a poisťovníctva až po gaming priemysel, či olejársky priemysel. S touto diverzifikáciou portfólia veríme, že vždy budeme mať priestor u zákazníkov, ktorí budú mať chuť a možnosti byť nápomocní aj v ďalšej etape vývoja korona vírusu a s tým spojenej i pravdepodobnej globálnej ekonomickej recesie. TITANS freelancers vznikli pred siedmimi rokmi v čase ekonomickej krízy a veríme, že i v tejto neľahkej dobe budeme môcť byť mnohým spoločnostiam stále nápomocní pri realizácií ich IT projektov. Určite predpokladáme, že ich počet bude menší, úplné pozastavenie projektov (práve vzhľadom na vyššie spomínanú rôznorodosť klientov) však nepredpokladáme. Naopak táto situácia bude priať práve spoločnostiam, ktoré mali dostatok kapitálu, rezerv a dokážu sa adaptovať, napr. prechod z kamennej predajne do online sveta. Očakávame, že naši zákazníci budú vzhľadom na šetrenie mzdových a iných nákladov nútení viacej automatizovať a robiť IT systémy efektívnejšími, teda projekty budú postupne prichádzať. Po skončení aktuálnej situácie a prechodu do normálneho života naopak očakávame obrovský nárast dopytu po IT špecialistoch. Veď viete si predstaviť svet bez lekárov, učiteľov alebo IT-čkárov?

3) Ako sa Vám darí skĺbiť pracovný a súkromný čas?
Toto je téma veľmi komplexná. Inak sa na ňu určite pozerajú naše kolegyne – ženy a matky, ktoré sú teraz aj kuchárkami, učiteľkami, upratovačkami, manželkami... A inak sa na to pozeráme my, muži, ktorí takého skvelé manželky máme. A tiež inak sa na to pozerá rodina, kde obaja rodičia majú možnosť pracovať (napr. z domu) a inak rodina, kde takáto možnosť nie je. My v TITANS sme už na úplnom počiatku výskytu COVID-19 prešli do úplného home-office režimu. Celý náš interný tím pracuje z domu. Snažíme sa byť u nás vo firme veľmi chápaví a veľmi dobre rozumieme tomu, čo život kolegýň a matiek teraz vyžaduje. Z toho pramení i maximálna flexibilita, ktorú sme našimi kolegom dali. Práve, aby mali možnosť byť aj rodičmi, aj živiteľmi a aj (re)produktívnymi ;) TITANmi a TITANkami. A teda každý si musí nájsť svoj systém, ktorý funguje pre rozpoloženie konkrétnej rodiny. My veríme, že sme našim kolegom dali maximálne flexibilné prostredie a podmienky na to, aby si svoj režim našli. Dokonca (vraj :)) u viacerých kolegov narástla efektivita práce.
A čo sa týka nás – Roba a Mareka :) Každý z nás máme skvelé manželky, ktoré rešpektujú náš pracovný týždeň a deň a teda my máme priestor počas dňa sa plnohodnotne venovať práci a firme a potom zase na oplátku podvečer (vďaka za časový posun a tomu, že je vonku dlho svetlo) a cez víkend venovať sa plnohodnotne deťom a rodine. Základom sú pre nás jasné návyky, procesy a pravidlá, ktoré sme si dohodli a ktoré rešpektujú aj naše deťúrence, partnerky a samozrejme aj my. 
Táto stránka prevádzkovateľa Ernst & Young s. r. o. používa súbory cookie, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Prečítajte si ďalšie informácie o súboroch cookie a o tom, ako môžete odmietnuť ich použitie. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo vašom prehliadači. Svoj súhlas s využívaním cookies udelíte kliknutím na tlačidlo „Súhlasím“.
Viac informácií
Top